Wołów... małe miasto z wielką historią

          Na przestrzeni wieków Wołów znajdował się na terytorium kilku państw. Ulokowany został w Polsce Piastowskiej, następnie znajdował się w granicach Królestwa Czech, państwa Habsburgów, Królestwa Prus i Republiki Weimarskiej, by po II wojnie światowej ponownie zostać włączonym w granice Polski. Na skutek działań wojennych miasto było zniszczone w 70%, a zasiedlone zostało przez Kresowian Wschodnich, głównie z województw tarnopolskiego i wileńskiego.

 

Lubiąż – dolnośląska perła baroku

W Lubiążu w 1163 r., za sprawą Bolesława Wysokiego nastąpiło pierwsze na Śląsku osadzenie zakonu cystersów, dla których na przełomie XVII i XVIII w. został wybudowany klasztor. Budowla jest drugim największym obiektem sakralnym na świecie, trzykrotnie większym od Wawelu. W klasztorze pochowani zostali m.in. książę Bolesław Wysoki, książę Przemko Ścinawski oraz malarz Michał Leopold Willmann.

Podczas II wojny światowej w lubiąskim klasztorze powstawały rakiety V1 i V2, przy produkcji których pracowali m.in. więzieni przez Niemców obywatele Luksemburga. W 1997 r. Lubiąż odwiedził Michael Jackson, który był zainteresowany kupnem klasztoru. Od 2001 r. w Lubiążu odbywa się Slot Art Festival, skupiający tysiące fanów muzyki alternatywnej. Charakterystycznym budynkiem jest również znajdujący się na winnym wzgórzu kościół pw. św. Walentego, wybudowany w I połowie XVIII w.

 

Historyczny napad na bank

19 sierpnia 1962 r. w Wołowie miał miejsce największy w historii Polski pod względem wielkości łupu napad na bank. Grupa pięciu osób dostała się do skarbca oddziału Narodowego Banku Polskiego w budynku przy ul. Jana III Sobieskiego 6 i dokonała kradzieży 12.531.000,00 zł. Sprawcy zostali zatrzymani i osądzeni w tym samym roku na karę dożywotniego więzienia, zamienioną na 25 lat, jednak ostatni skazany wyszedł z więzienia w 1979 r.

 

Kosmiczna przygoda Polski rozpoczęła się w Wołowie

W Wołowie swoją młodość spędził pierwszy i jedyny do tej pory polski kosmonauta, Mirosław Hermaszewski. Ukończył tutaj szkołę podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Przyrodnicze bogactwo Gminy Wołów

 

W Gminie Wołów nie brakuje walorów przyrodniczych.

Malowniczo usytuowane rezerwaty przyrody: Uroczysko Wrzosy i Odrzysko oraz obejmujący znaczą część gminy Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy to obszary, na których występują niezwykle rzadkie gatunki roślin i zwierząt, przyciągające zarówno zwolenników spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, jak i fotografów.

Atrakcje

Widok na jeziora w Parku krajobrazowym Dolina Jezierzycy
Widok na jeziora w Parku krajobrazowym Dolina Jezierzycy

Park Krajobrazowy Dolina Jezierzycy – park krajobrazowy utworzony w 1994 (pow. 7953 ha) położony w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim, na północny zachód od Wołowa, na pograniczu Niziny Śląskiej oraz Wału Trzebnickiego w dorzeczu Jezierzycy, do której na obszarze parku wpływa mały prawobrzeżny dopływ Juszka.

 

Fauna

W parku obserwuje się 45 rzadkich gatunków ptaków lęgowych, 90 gatunków ptaków lęgowych bardziej pospolitych oraz 52 gatunki ptaków odwiedzających ten teren w okresie wędrówek wiosennych, jesiennych i w okresie zimowym. Jezioro w okolicy wsi Wrzosy daje schronienie wielu gatunkom zagrożonych dzikich ptaków, np. bocian czarny, bielik, bąk, kania rdzawa, kropiatka, jak i gatunkom występującym powszechnie. Oprócz ptaków występują także pozostałe grupy zwierząt. Płazy i gady to m.in.: traszka zwyczajna, traszka grzebieniasta, żaba trawna, żaba moczarowa, żaba jeziorkowa, jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, padalec zwyczajny, zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata. Ssaki to m.in.: ryjówka aksamitna, rzęsorek rzeczek, piżmak, borsuk, łasica, jeleń, daniel.

 

Flora

Około 80% powierzchni parku zajmują lasy z przewagą sosny. Występują tu także dęby i modrzewie. Około 15% powierzchni zajmują łąki. W parku znajduje się wiele stanowisk sprzyjających rozwojowi roślinności hydrofitycznej. Są nimi starorzecza, stawy hodowlane (m.in. Stawy na Wrzosach), śródleśne młaki, rowy odwadniające oraz strumienie i cieki. Rzadkimi, a występującymi na terenie parku okazami flory są m.in. kotewka orzech wodny, salwinia pływająca, długosz królewski, listera jajowata, storczyk szerokolistny, kopytnik pospolity, porzeczka czarna, płucnica islandzka oraz sromotnik bezwstydny.

Ścieżka rowerowa Wołów - Lubiąż

 

Wołów (0km) – Lubiąż (14km) – Wołów (28 km)

 

Szczególnie polecamy ofertę dla całej Rodziny Rowerowy Lubiąż wraz z 14 km ścieżką rowerową, która została poprowadzona na trasie zlikwidowanej w 1970 roku linii kolejowej nr 311 obsługującej ruch relacji Wołów – Malczyce przez Lubiąż. Pozwoliło to wykorzystać pozostałe obiekty inżynieryjne, np. stare wiadukty, co z jednej strony wpływa na atrakcyjność ścieżki, a z drugiej ogranicza liczbę skrzyżowań z innymi drogami publicznymi – poza kilkoma przecięciami z nimi cała ścieżka jest przeznaczona tylko dla ruchu rekreacyjnego. Rowerzyści mają do dyspozycji drogę o szerokości 3,5 m, a więc bezpieczna jazda obok siebie nie stanowi żadnego problemu.

 

Basen miejski

 

Jeśli uwielbiasz pływać lub dopiero planujesz naukę pływania – koniecznie wybierz się na Basen Miejski OSIR Wołów. To basen, który przystosowany jest do pływaków o różnym stopniu umiejętności. Basen Miejski to również dobra okazja, by spędzić czas z przyjaciółmi. Na terenie kompleksu znajduje się boisko do siatkówki plażowej, więc warto wybrać się tutaj z grupą przyjaciół i rozegrać mecz! Sportowcy, którzy trenują pływanie i traktują te poważnie, z pewnością chętnie skorzystają z basenu, którego długość wynosi 50 metrów. Na osoby mniej zaawansowane, czeka basen rekreacyjny. Rodziny z dziećmi również znajdą tu coś dla siebie. Znajduje się tu brodzik dla dzieci, z którego chętnie korzystają.   Basen Miejski OSIR Wołów oferuje również sprzęt plażowy, który można wypożyczyć z wypożyczalni. Jest tu dużo miejsca na trawie do plażowania w ciepłych promieniach słońca. Baseny, znajdujące się na terenie kompleksu, posiadają wszelkie udogodnienia i środki bezpieczeństwa. Nad bezpieczeństwem turystów czuwają wykwalifikowani ratownicy WOPR. Basen Miejski OSIR Wołów czynny jest w okresie letnim.  To doskonałe miejsce na spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi. Możesz się tu zrelaksować, rozwinąć swoje umiejętności, poprawić kondycję i plażować, by odpocząć od codzienności. Warto wybrać się tu w szczególnie upalne dni, by ochłodzić nieco rozgrzany organizm. Ten kompleks rekreacyjny jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców każdego roku. Przekonaj się, że warto jest spędzić tu trochę czasu!